כנסים

המרכז הישראלי לאוריגאמי יוזם כנסים בתחום האוריגאמי: כנס לאוהבי האוריגאמי, כנס למעצבים וכנס למורים למתמטיקה.

בשנת 2012 התקיים  כנס אוריגאמטריה ליישומי הוראה – “גאומטריה, אוריגאמי והקשר ביניהם” הוא אירוע ראשון  מסוגו, בארץ ובעולם, שמטרתו פיתוח מקצועי של סגלי הוראה. זאת, בשונה מכנסים אחרים בנושא שנועדו עד היום, למתמטיקאים ומדענים. הייחודיות של כנס זה היא בעובדה, שהכנס מהווה הזדמנות חדשה להתפתחות מקצועית של גננות, מורים ומדריכים בראיית רצף: מהחינוך הקדם יסודי ועד לחינוך העל-יסודי. המשתתפים, שלקחו חלק פעיל, היו ברובם מדריכים ועובדי הוראה העוסקים, בתחומי המתמטיקה והמדעים, ובחלקם עובדי הוראה המתמחים בתחומי דעת אחרים.

_URI4907-P   miri1

לפרטים מתוך הכנס

הכנס הוא שיאו של תהליך התפתחות מקצועית, שנערך במרכז הפסג”ה בארבע השנים האחרונות ביוזמת הפיקוח על הגננות והמחלקה לגני ילדים ברשות, בשיתוף עם המרכז הישראלי לאוריגאמי. תהליך זה כלל הנחיית השתלמויות והדרכה בתחום לגננות, ע”י הגברת מירי גולן. השאיפה, היא להרחבת שיתוף הפעולה בעתיד עם סגלי הוראה נוספים בשכבות הגיל הבוגרות.
משאלון המשוב, שליווה את המשתתפים בכנס, ניכרת שביעות רצון רבה מההרצאות, מהסדנאות ומההתנסויות, שהדגש בהן היה – מהלכה למעשה.  המשתתפים ציינו שהכנס עורר לתובנות ומחשבות אודות יישום  אפשרי של הנלמד בשדה שלהם, בגנים ובבתי הספר, וכן להעלאת המודעות להוראה אחרת של תחום הגאומטרייה. משתתפים רבים ציינו, שהכנס פתח בפניהם צוהר לנושא חדש ומעורר השראה, הניתן לשילוב בהקשרים מגוונים ובדיסציפלינות שונות.
את הכנס כיבדו בנוכחותם: מר רון חולדאי, ראש עירית תל- אביב -יפו, מר סאטו הידאו, שגריר יפן בישראל ואשתו, מר טומוהאקי שימאנה  נספח התרבות של יפן בישראל, גב’ חיה שיטאי – מנהלת מחוז תל אביב, גב’ דפנה לב – מנהלת מינהל החינוך, התרבות והספורט, וכן שותפים מתחום המתמטיקה באקדמיה ובמחוז, מירי גולן יוצרת תכנית אוריגאמטריה ומנהלת המרכז לאוריגאמי,פול ג’קסון אמן ומרצה במכללת שנקר.
אין ספק, שעבור סגלי ההוראה זו הייתה חוויה לימודית משמעותית שיש צורך להמשיכה ולטפחה מעבר למסגרות הלמידה המוצעות להם בדרך כלל, כגון: השתלמויות, ימי עיון, ייעוץ והדרכה במפגשים פנים אל פנים ובאופן ווירטואלי.

הרצאות מכוונות מתוך הכנס:

origami mathteacher 2012-3     _URI4940-P

השטח המופלא של נייר בצורת A4 \ פול ג’קסון

המתמטיקה והמדע של אמנות האוריגאמי \ פול ג’קסון

_URI4932-P

המתמטיקה של הפאונים והמבנה החזותי המודולרי מאוריגאמי\ מיוקי קוואמורה

בפתיחת הכנס הוזמנו כל הנוכחים לתערוכה “מקיפולים לפיאונים”, בה הוצגו יצירות אומנות באוריגאמי של הגברת מיוקי קאוומורה מיפן, פיסיקאית ואומנית אוריגאמי, ושל האמן הישראלי – בריטי מר פול ג’קסון.

הכנס השני למורים למתמטיקה –  ‘אוריגאמטריה’ – הוראת גיאומטריה באמצעות אמנות האוריגאמי

שם הכנס ‘ מה בקובייה’

בשנת 2014 התקיים  כנס אוריגאמטריה   “מה בקובייה” בהשתתפות נספח תרבות יפן מר סאייה שימדה סאן,

גברת חיה שיטאי, מנהלת מחוז תל – אביב, פרופסור ג’ונן מיטאני,  University of Tsukuba

ד”ר דורית נריה, מפמר מתמטיקה בקדם יסודי וביסודי, ד”ר ג’וני אוברמן מירי גולן והאמן פול ג’קסון שאצר תערוכה ביחד עם פרופסור ג’ון מיטאני – התערוכה מוצגת במרכז פסג”ה תל אביב

בכנס התקיימו סדנאות והרצאות  ל- 120 מורים למתמטיקה בנושא : הקובייה

 

IMG_1792  IMG_1784   IMG_1785

IMG_179500  SAM_6550

תערוכה ‘מה בקובייה’ \ פרופסור ג’ון מיטאני והאמן פול ג’קסון

good   SAM_6533

IMG_2269

IMG_2268  orna

SAM_6511